Zasiedzenie rzeczy ruchomej budzi zdecydowanie mniej emocji niż sprawy związane z zasiedzeniem nieruchomości, zwłaszcza gruntów oraz budynków (domów) znajdujących się na tych gruntach.

W jednym z poprzednich wpisów wyjaśniłem Ci co musi się stać aby było możliwe zasiedzenie nieruchomości, mówiąc inaczej jakie są przesłanki zasiedzenia nieruchomości. Czy zasiedzenie rzeczy ruchomej wygląda tak samo, czy wystarczy spełnienie się tych samych okoliczności? Nie, zasiedzenie rzeczy ruchomej przebiega nieco odmiennie. W jakiś sposób? Dowiesz się tego oglądając ten materiał wideo.

Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi.

Co musi się stać aby było możliwe zasiedzenie rzeczy ruchomej?

Istnieją dwie wspólne okoliczności, wspólne przesłanki, wspólne tak dla zasiedzenia nieruchomości, jak i dla zasiedzenia rzeczy ruchomej:

  1. tak zwanego samoistnego posiadania rzeczy oraz
  2. upływu czasu niezbędnego do zasiedzenia nieruchomości.

Oprócz tego dla zasiedzenia rzeczy ruchomej, konieczna jest także dobra wiara jej posiadacza. Element ten nie był wymagany w przypadku zasiedzenia nieruchomości, wpływał jedynie na długość okresu niezbędnego dla zasiedzenia nieruchomości.

Dla zasiedzenia niezbędne jest samoistne posiadanie

Jeżeli chodzi o warunek samoistnego posiadania rzeczy, to ma on takie samo znaczenie w przypadku zasiedzenia nieruchomości i ruchomości. W uproszczeniu oznacza to, że osoba zamierzająca zasiedzieć daną rzecz powinna władać nią tak jak czyniłby to właściciel tej rzeczy.

Kwestię tą wyjaśniłem szerzej w materiale dotyczącym przesłanek zasiedzenia nieruchomości. Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji go obejrzeć, zrób to teraz. Umożliwi Ci to lepsze zrozumienie, czym jest posiadanie samoistne.

Zasiedzenie rzeczy ruchomej wymaga upływu jedynie krótkiego okresu

Drugi z warunków zasiedzenia rzeczy ruchomej – to jest upływ czasu – wygląda odmiennie niż w przypadku nieruchomości. Dla zasiedzenia rzeczy ruchomej wystarczający jest upływ 2 lat od chwili objęcia tej rzeczy w posiadanie samoistne.

Przypominam, że w przypadku zasiedzenia nieruchomości okres ten wynosi 20 albo 30 lat – w zależności od tego, czy posiadacz jest w dobrej, czy też w złej wierze. O długości okresu czasu niezbędnego dla zasiedzenia nieruchomości i ruchomości możesz przeczytać we wpisie, który porusza ten temat znacznie szerzej.

Dobra wiara jest konieczna dla zasiedzenia rzeczy ruchomej

Trzeci z warunków zasiedzenia rzeczy ruchomej to dobra wiara posiadacza. Kluczowy są tu dwa aspekty. Po pierwsze, dobra wiara musi istnieć przez cały okres niezbędny dla zasiedzenia rzeczy ruchomej.

Po drugie, spełnienie tego warunku decyduje o możliwości zasiedzenia rzeczy w ogóle, a nie o wydłużeniu albo skróceniu okresu czasu niezbędnego dla zasiedzenia, jak miało to miejsce w przypadku zasiedzenia nieruchomości.

Co oznacza, że posiadacz rzeczy ruchomej jest w dobrej wierze? W pewnym uproszczeniu to, że posiadacz rzeczy ma niebudzące poważnych wątpliwości przekonanie, że przysługuje mu prawo do władania zasiadywaną rzeczą, prawo własności rzeczy.

Na temat dobrej wiary w kontekście zasiedzenia przygotowałem odrębny wpis na moim blogu. Jeżeli chciałbyś zdobyć więcej informacji na ten temat, zapoznaj się z nim po przeczytaniu tego wpisu.

Zasiedzenie rzeczy ruchomej – zapamiętaj!

Co powinieneś zapamiętać po obejrzeniu tego materiału wideo? Zasiedzenie rzeczy ruchomej może odbyć się tylko w dobrej wierze. Dla zasiedzenia konieczne jest także posiadanie rzeczy ruchomej tak jak właściciel (czyli posiadanie samoistne) oraz upływ 2 lat od chwili objęcia tej rzeczy w posiadanie samoistne.