Pierwszy wpis na blogu dotyczącym zasiedzenia nie może chyba odpowiadać na inne pytanie niż to czym jest zasiedzenie. Odpowiedź na to podstawowe pytanie stanowi jedynie wstęp do podzielenia się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem ze złożoną problematyką zasiedzenia nieruchomości.

Znajomość odpowiedzi właśnie na to podstawowe pytanie powinna być dla Ciebie kluczowa jeżeli poszukujesz informacji o tym jak zasiedzieć cudzą rzecz albo podejrzewasz, że inna osoba może zmierzać do zasiedzenia Twojej rzeczy.

Odpowiedź na to pytanie poznasz w trakcie oglądania materiału wideo, który przygotowałem specjalnie dla Ciebie. Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi. Więcej informacji na ten temat możesz także znaleźć na stronie www mojej kancelarii adwokackiej: https://wojciechrudzki.pl/prawo-cywilne/zasiedzenie/ .

Zasiedzenie to sposób nabycia prawa

Zasiedzenie jest sposobem nabycia głównie prawa własności rzeczy, chociaż może dotyczyć też innych praw – na przykład prawa służebności przejazdu albo prawa użytkowania wieczystego. Możliwe jest także nabycie części prawa – na przykład udziału w prawie współwłasności nieruchomości. Jeżeli

Chociaż o zasiedzeniu myślimy głównie w przypadku nieruchomości, nabycie prawa własności przez zasiedzenie może dotyczyć tak rzeczy ruchomej (np. samochodu), jak i nieruchomości. Zasiedzenie rzeczy ruchomej i nieruchomości wyglądają jednak nieco odmiennie – opowiem o tym w jednych z kolejnych materiałów wideo.

Co musi się stać aby możliwe było zasiedzenie?

W tym momencie możesz zadawać sobie pytanie co jest potrzebne aby zasiedzieć cudzą rzecz. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby sie to wydawać – zagadnienie to wyjaśnię szerzej w ramach kolejnych materiałów wideo.

Dzisiaj jednak chciałbym wskazać Ci na trzy elementy, które muszą wystąpić aby było możliwe zasiedzenie cudzej rzeczy, aby było możliwe nabycie prawa własności tej rzeczy:

  1. tak zwane samoistne posiadanie rzeczy, której dotyczyć ma zasiedzenie;
  2. dobra wiara przy posiadaniu tej rzeczy, przy czym wymóg ten dotyczy zasiedzenia rzeczy ruchomej;
  3. upływ okresu wymaganego przez przepisy prawne niezbędnego do zasiedzenia.

Co warto zapamiętać na temat zasiedzenia?

Co powinieneś zapamiętać po obejrzeniu tego materiału wideo? Zasiedzenie to szczególnego rodzaju sposób nabycia prawa własności. Na skutek zasiedzenia można nabyć własność rzeczy ruchomych, nieruchomych oraz innych praw. Aby mogło dojść do zasiedzenia muszą zostać spełnione wymagane przez prawo przesłanki: samoistne posiadanie, dobra wiara oraz upływ okresu niezbędnego dla zasiedzenia.